Poradnik o stomatologii - Dobry dentysta

dobry dentysta cieszyn

Kanały te mogą oddawać kanały boczne

Korzeń tkwi mocno umocowany w zębodole za pomocą włókien ozębnej wnikających do cementu, który pokrywa powierzchnię korzenia. Na szczycie korzenia (apex radicis

Poradnik o stomatologii - Dobry dentysta dobry dentysta cieszyn
dentis) znajduje się otwór wierzchołkowy (foramen apicis dentis), przez który przechodzą do i z zęba naczynia krwionośne, naczynia chłonne oraz nerwy, biegnąc w zębie w kanale korzeniowym (canalis radicis dentis) aż do komory zęba. Wewnątrz korzenia znajduje się jeden (zazwyczaj) bądź więcej kanałów o wspólnym lub oddzielnym ujściu. Kanały te mogą oddawać kanały boczne, a przy samym ujściu najczęściej dzielą się na 3 gałęzie tworząc deltę korzeniową inaczej zwaną ramifikacjami Preisswerka-Fishera.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Czym zajmuje się stomatolog?


Stomatologia jest jednym z wielu działów medycyny, którego zadaniem jest diagnozowanie, leczenie oraz zapobieganie chorobom jamy ustnej i zębów. Stomatolodzy zajmują się także problemami występującymi z żuchwą oraz stawami skroniowo-żuchowowymi. Stomatologia dzieli się na różne kategorie i specjalności, jest to bardzo szeroki dział medycyny. Również osoby wykonujące ten zawód specjalizują się w innych problemach, dlatego ważne jest udanie się odpowiedniego lekarza z danym problemem. Poza rozwiązywaniem problemów zdrowotnych związanych z zębami i z jamą ustną wielu stomatologów zajmuje się także zabiegami profilaktycznymi oraz czysto estetycznymi. Stomatologia jest dość rozległą dziedziną, mającą różne specjalności pozwalające ją uporządkować.


Co jest niezdrowe dla szkliwa?


Jest wiele czynników, które mają wpływ na zdrowie naszego organizmu, takie jak dieta, ruch, odpowiednia pielęgnacja i higiena. Tak samo rzecz ma się z zębami. W celu utrzymania naszego uzębienia w jak najlepszym stanie powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że pewnych czynności oraz produktów należy unikać. Jednym z czynników mających zły wpływ na szkliwo jest spożywanie słodzonych napoi gazowanych. Innym, nieco bardziej zaskakującym, jest mycie zębów po spożyciu kwaśnych produktów, dlatego że kwasy sprawiają, że szkliwo staje bardziej wrażliwe na uszkodzenia. Także węglowodany, a w szczególności słodycze, nie służą naszym zębom. Odpowiednia ilość śliny w jamie ustnej też jest kluczowa, jeśli chodzi o ochronę szkliwa, jej zbyt niski poziom nie jest korzystny dla naszych zębów.