Stomatolog - co warto wiedzieć przed wizytą - Dobry dentysta

Dentysta Chorzów

Czy żucie gumy jest zdrowe dla zębów?

Gumy do żucia są często reklamowane, jako dobry sposób na dodatkowe dbanie o zęby. Mają pomagać w obniżeniu kwasowości w jamie ustnej po posiłku. Czy to rzeczywiście działa?

Powinniśmy wiedzieć, że bakterie powoduj

Stomatolog - co warto wiedzieć przed wizytą - Dobry dentysta Dentysta Chorzów
ące próchnicę dobrze się czują w środowisku o kwaśnym Ph, a powstaje ono przy udziale cukrów - to właśnie dlatego słodycze są niezdrowe. Nie chodzi tutaj o całą grupę węglowodanów, ale o tzw. cukry proste, do których zaliczamy glukozę, czy sacharozę (i syrop glukozowo-fruktozowy też).

Żucie gumy powoduje po prostu zwiększenie wydzielania śliny, która ma właściwości bakteriobójcze, usuwa również resztki jedzenia z powierzchni zębów. Pamiętajmy jednak, że w nadmiarze szkodzi - może zadziałać jak środek przeczyszczający. Wadą jest również to, że produkt zawiera sztuczne słodziki, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.


Denyofobia - metoda leczenia

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu określana jest jako stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, oderwania od rzeczywistości przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości. Podczas sedacji bardzo duże znaczenie szczególnie u dzieci mają sugestie hipnotyczne. Opowiadając małemu pacjentowi, że podczas zabiegu znajduje się w bajkowym królestwie, kosmosie lub innym wymarzonym przez niego miejscu wykorzystujemy w pełni działanie podtlenku azotu. Opierając się na samym farmakologicznym działaniu podtlenku bez sugestii hipnotycznych jego skuteczność może być niewielka. Skuteczność sedacji wziewnej wynosi około 80% i zależna jest od kilku czynników, takich jak doświadczenie lekarza, podatność pacjenta na tę metodę uspokojenia, wiek i konstytucja psychofizyczna pacjenta. Kwalifikacja pacjentów do sedacji wziewnej opiera się na wskazaniach i przeciwwskazaniach do jej stosowania. Metoda ta posiada wiele wskazań do których należy silny lęk przed leczeniem stomatologicznym, silny lęk przed iniekcjami, nadmierny odruch wymiotny, nadpobudliwość nerwowa, konieczność wykonywania długich i nieprzyjemnych zabiegów. Poza tym sedacja wziewna powinna być metodą z wyboru u pacjentów z astmą, padaczką, chorobami serca, nadciśnieniem krwi czy hemofilią.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dentofobia


Przeprowadzanie bezbolesnego leczenia zębów

Bezbolesne leczenie zębów jest pewnym sukcesem nowoczesnej stomatologii. Dzięki tego rodzaju leczeniu coraz więcej osób z większym spokojem decyduje się na wizytę w gabinecie dentystycznym. Również dzieci nie boją się tak bardzo wizyty w poradni dentystycznej, jeżeli wiedzą, że nie będą jej towarzyszyć dolegliwości bólowe. Jednak aby tak było gabinety dentystyczne muszą być bardzo dobrze i nowocześnie wyposażone. Poza tym dentyści w nich przyjmujący powinni posiadać najwyższe umiejętności i szeroką wiedzę na temat zasad bezbolesnego leczenia zębów. Bardzo często jest ono dużo bardziej skuteczne niż leczenie z towarzyszącymi mu dolegliwościami sprawiającymi, że pacjent reaguje bardzo nerwowo i nadpobudliwie.

Jedynie regularnie wykonywane wizyty kontrolne pozwalają na uniknięcie poważnych problemów ze zdrowiem zębów. Oczywiście nie zawsze pozwalają one na skuteczne ograniczenie rozwoju choroby zębów, jednak szybkie wykrycie ewentualnych problemów znacznie przyspiesza proces ich leczenia. Trzeba pamiętać o tym, aby planować kolejne wizyty kontrolne z odpowiednim wyprzedzeniem zwłaszcza wówczas, gdy posiada się już jakieś problemy z zębami, ponieważ w przeciwnym razie nie będą one skuteczne. Poza tym ich przesuwanie może sprawić, że pacjent zacznie męczyć się z powodu dodatkowych dolegliwości. Wszystko to sprawia, że stale przybywa osób odbywających regularne wizyty u dentystów i planujących je z odpowiednim wyprzedzeniem.