zęby mądrości. Niejednokrotnie usuwanie zębów jest na tyle poważne, że przeprowadza się je operacyjnie. Aby wykonywać tego rodzaju zabiegi trzeba posiadać specjalne uprawnienia, ale także i dużą siłę fizyczną. Czy usuwanie zębów to jedyna działalność stomatologa ? chirurga? Chociaż jest to najpopularniejsze zajęcie, jakiemu poddają się tacy fachowcy, to bardzo często również w grę wchodzą inne zabiegi, jak na przykład operacje związane z nerwem zęba lub rekonstrukcja części szczęki.
Zawód dentysta
Młodzi ludzie rozważają wiele potencjalnych scenariuszy swojej przyszłej kariery. Pośród nich odnajdziemy także osoby, które chciałyby się związać z medycznymi kierunkami. Wśród nich prym wiedzie między innymi dentystyka. Wynika to z wielu czynników, a jednym z głównych jest to, że klienci znajdą się zawsze, a w połączeniu z dobrymi zarobkami to interesująca kombinacja.
Przyszli studenci muszą wpierw wykazać się na egzaminach maturalnych, gdzie przedmioty takie jak biologia jak chemia powinny zostać zdane bardzo wysoko ? inaczej mogą pojawić się problemy z dostaniem na takie studia, a zwłaszcza na tryb dzienny. Później trzeba też mieć świadomość tego, że zajęcia stawiają młodzieży pewne wymagania.
Intensywna nauka zostaje jednak odpowiednio wynagrodzona. Odbija się to na prestiżu zawodu oraz na sumach pozwalających na życie na zadowalającym poziomie. Ewidentnie ciężka praca popłaca ? takiej też wymaga zostanie naprawdę dobrym specjalistą od kwestii uzębienia.
Lekarz dentysta - definicja
Lekarz dentysta (lekarz stomatolog), pot. dentysta (z łac. dens dopełniacz dentis "ząb") ? osoba uprawniona do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii.
W Polsce tytuł lekarza dentysty i ograniczone prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Pełne prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskuje się pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (przed rokiem 2013) oraz po odbyciu rocznego stażu podyplomowego12(dotyczy wyłącznie osób kończących studia przed 1 października 20163).
Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z dnia 5 grudnia 1996 r.4, lekarz dentysta upoważniony jest do leczenia schorzeń zębów, jamy ustnej oraz obszaru twarzoczaszki i okolic przyległych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lekarz_dentysta