O kwestiach stomatologicznych - kilka porad - Dobry dentysta

Dobry stomatolog Bytom

Myj zęby dwa razy dziennie. Zawsze!

Wiesz dlaczego zęby należy myć dwa razy dziennie w odstępach około dwunastogodzinnych? Nie tylko dlatego, żeby usunąć resztki jedzenia, lub zabić bakterie. Głównym powodem jest to, że za powstawanie dobrych warunków do rozwoj

O kwestiach stomatologicznych - kilka porad - Dobry dentysta Dobry stomatolog Bytom
u próchnicy, odpowiedzialna jest płytka nazębna. Tworzy się ona w sposób ciągły, i to właśnie dzięki szczotkowaniu zębów możemy ją usunąć. Jednak - po 12 godzinach płytka staje się tak twarda, że nie jest możliwe usuniecie jej za pomocą mycia zębów. Tak, więc - to nieprawda, że ominięcie od czasu do czasu rytuału dbania o higienę jamy ustnej nie spowoduje żadnej szkody!


Skierowanie do ortodonty

Bardzo często oprócz profilaktyki i leczenia typowo dentystycznego, to znaczy usuwania ubytków w zębach i wstawiania plomb, stomatolodzy udzielają rad w zakresie ortodoncji. Istnieje wiele gabinetów stomatologicznych, które oprócz tak zwanego leczenia zębów podejmują się także leczenia ortodontycznego. Nic w tym dziwnego, ponieważ obie te dziedziny są ze sobą ściśle połączone. W ostatnich latach możemy zauważyć, że coraz więcej osób ma problemy z prawidłowym zgryzem, a gabinety, w których udzielane są nie tylko usługi stomatologiczne, ale także ortodontyczne nie mogą narzekać na brak zainteresowania ze strony pacjentów.

Studia stomatologiczne są niezwykle popularne wśród osób wiążących swoje przyszłe życie zawodowe ze służbą zdrowia. Dlaczego tak się dzieje? Właściwie często osoby zapytane o dokonanie takiego wyboru przyznają wprost, że wiążą z zawodem stomatologa nadzieje na duże zarobki. Oczywiście jest to prawda, ponieważ wielu dentystów zakłada prywatne gabinety stomatologiczne i jest to rzeczywiście dobre źródło finansowania. Aby jednak doskonale wykonywać ten zawód trzeba wykazać się umiejętnościami, które nieraz są bardzo skomplikowane. Można więc powiedzieć, że jest to trudny kierunek studiów i stomatologia nie jest odpowiednią dziedziną dla każdego – trzeba posiadać odpowiednie predyspozycje.


Przyczyny bólu zębów

Ból zębów może być wywoływany procesami patologicznymi toczącymi się w obrębie zęba lub w przyzębiu brzeżnym i wierzchołkowym. Może jednak boleć ząb, w którym nie obserwujemy żadnych procesów patologicznych, a ból jest albo objawem chorób innych części układu stomatognatycznego lub pochodzenia sercowo-naczyniowego, mózgowego, mięśniowego, względnie nerwowego. Każda postać bólu twarzy i bólu głowy może powodować ból zębów, w niektórych przypadkach jest on nawet jedynym objawem choroby.

Podłożem bólu zęba może być m.in.:

próchnica zębów ? bakteryjna choroba tkanek twardych zęba prowadząca do powstawania ubytków (dziur) odsłaniających unerwioną i bolącą miazgę.
zakażenie miazgi ? zainfekowanie miazgi bakteriami, które dostały się tam w wyniku odsłonięcia jej przez próchnicę.
nadwrażliwość zęba ? podrażnienie miazgi przez czynniki zewnętrzne, najczęściej zimno lub gorąco, np. podczas jedzenia lodów.
martwy ząb ? zapalenie będące następstwem obumarcia miazgi, postępujące przez korzeń zęba i infekujące tkanki okołowierzchołkowe, a nawet kości i tkanki miękkie.
ekstrakcja zęba ? chirurgiczne usunięcie zęba wywołujące ból i obrzęk w miejscu rany w kości i dziąśle.
plomba w zębie ? substancja wypełniająca wywołany próchnicą ubytek może podrażniać miazgę i wywoływać odczucia bólowe.
zanikanie dziąseł ? jeden z głównych objawów zapalenia przyzębia (paradontozy) skutkujący odsłonięciem wrażliwych części zęba.
wyrzynanie się zębów ? u niemowlaków pojawianie się pierwszych zębów, u dzieci wypadanie mleczaków, a u dorosłych pojawianie się ósemek, czyli tzw. ?zębów mądrości? często powoduje ból.
szkorbut ? powodowany niedoborem kwasu askorbinowego, czyli witaminy C, może przejawiać się bólem zębów oraz zmianami w przyzębiu, sygnalizującym wysokie zapotrzebowanie organizmu na tę substancję.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w